First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون و حیات وحش

2019/10/10

به گزارش National Geographic، آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها در آمازون تهدید بزرگی برای حیات‌وحش است. با پیشروی شعله‌های آتش نه تنها انسان‌های ساکن این مناطق تحت تاثیر قرار می‌گیرند بلکه با بر‌‌هم خوردن تعادل اکوسیستم و از‌بین رفتن زیستگاه بسیاری از گونه‌ها، فشار مضاعفی بر گونه‌های در خطر انقراض تحمیل می‌شود، علاوه بر این، گونه‌های آمازون برخلاف برخی مناطق دیگر که آتش‌سوزی امری‌ رایج است، برای مقابله با چنین شعله‌هایی سازگاری نیافته‌اند.

با سوختن درختان و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه، علاوه بر تخریب لانه حیوانات، منابع غذایی آن‌ها نیز از بین می‌رود و در این شرایط حتی جانوران سازگار نیز ممکن است دچار مشکل شوند. آتش‌سوزی با تاثیر بر شیمی و دمای آب، زندگی ماهی‌ها را نیز به‌خطر می‌اندازد و با از بین رفتن ماهی‌ها و دوزیستان، زنجیره غذایی با مشکل بزرگی روبرو خواهد بود. بسیاری از جانوران قربانی آتش‌سوزی، گونه‌های بسیار مهم، بومی آمازون و کمیاب هستند. دانشمندان گسترش کشاورزی و تخریب جنگل‌ها را از بزرگترین دلایل آتش‌سوزی می‌دانند.

بر اساس گزارشWWF، از هر 10 گونه شناخته‌شده زمین یکی از آن‌ها به آمازون تعلق دارد، از جمله حداقل 40،000 گونه گیاه و بیش از 400 گونه پستاندار، 300 گونه خزنده، 400 گونه دوزیست و 3000 گونه ماهی آب شیرین.
به گفته مازیکا سالیوان، برخی از گونه‌های آمریکای شمالی که با اکوسیستم‌هایی سازگاری یافته‌اند که آتش‌سوزی در آن‌ها معمول است، میزان آسیب گونه‌های جانوری به نسبت آمازون کمتر است؛ برای مثال، دارکوب پشت‌سیاه آمریکای شمالی، یک پرنده سازگار شده با آتش سوزی است که از سوسک‌های چوب درختانی که سوخته‌اند تغذیه می‌کند.

گونه‌های در خطر انقراض، مانند “میمون عنکبوتی گونه سفید”، “میمون تیتی میلتن” و “تامارین زین دار مورا” و سایر گونه‌هایی که جدای از آتش‌سوزی، قربانی شکار و تخریب زیستگاه بوده‌اند مانند جگوار و شنگ فشار بیشتری را در آتش‌سوزی متحمل می‌شوند.
به نقل از میژیا، از بین رفتن درختانی که میوه‌های آنها منبعی غذایی برای برخی جانوران محسوب می‌گردد، به مفهوم کاهش گونه‌های پرندگان، نخستی‌ها و نیز سایر جانورانی که از آنها تغذیه می کنند خواهد بود. نکته مهم دیگر این است که ارگانیسم‌های فراوانی وجود دارند که نمی‌توانند از چنین خطرهایی دور شوند، دوزیستان و سایر گونه‌های کوچک برخلاف گربه‌سانان بزرگ، کپی‌باراها و پرندگان شکاری از سرعت‌عمل لازم برخوردار نیستند.

در سال 2014 با به روز رسانی رسمی لیست ملی گونه‌های در معرض خطر توسط وزارت محیط زیست برزیل، تخمین زده شد که 1173 گونه جانوری “تهدید شده” هستند که 318 گونه از آنها “به شدت در خطر انقراض”، 406 گونه “در خطر انقراض” و 448 گونه “آسیب پذیر” هستند. این وزارتخانه یكی از اصلی ترین تهدیدها برای تنوع زیستی آمازن را “از بین رفتن زیستگاه به دلیل گسترش كشاورزی” اعلام کرد.

با راهیابی خاکستر به آب و افزایش فرسایش و میزان رسوب در حوضه‌های آبی، تغییر سطح مواد مغذی، دمای آب و نیز اکسیژن محلول در آن متعاقب از‌بین رفتن جلبک‌ها می‌توانند باعث تغییر ویژگی‌های شیمیایی آب شوند که این امر خود می تواند تأثیرات عمیقی بر حیات موجودات آبزی و گونه‌هایی که از آن‌ها تغذیه می‌کنند مانند شنگ‌ها، داشته باشد.

https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/09/inside-the-efforts-to-help-animals-hurt-by-the-amazon-fires

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com