First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

تغییر اقلیم: تهدید جدی برای تنوع زیستی

2019/07/07

تغییر اقلیم به هر گونه تغییر کلان و بنیادی در اندازه های اقلیم (نظیر دما و تبخیر) که در یک دوره زمانی ادامه دار به طول می انجامد (یک دهه یا بیشتر) گفته می شود و ممکن است منتج از عوامل و فرایندهای طبیعی یا فعالیتهای انسانی باشد. تغییر اقلیم در چند دهه اخیر موجب بروز تأثیراتی عمیق بر روی تنوع زیستی شده و منجر به تغییر در زمان تولید مثل گونه های گیاهی و جانوری و یا زمان مهاجرت گونه های جانوری، طول دوره رشد، پراکنش، اندازه جمعیت و فراوانی آفات و بیماریها شده است و به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تهدید کننده سطوح مختلف تنوع زیستی در جهان مطرح است.

تغییر اقلیم: تهدید جدی برای تنوع زیستی

تنوع زیستی در بر گیرنده تمامی گونه های گیاهی، جانوری، میکروارگانیسم ها، زیست بوم هایی که گونه ها بخشی از آن هستند و تنوع میان گونه ها، بین گونه ها و زیست بوم هاست.  اما متأسفانه سطوح جاری تأثیرات انسان بر روی تنوع زیستی بی سابقه و بی نظیر است به طوری که تمامی سیاره را تحت تأثیر قرار داده و منجر به نابودی تنوع زیستی در سطوح چشمگیر و بزرگی شده است.

شدت و میزان انقراض گونه ها در حال حاضرکه مرتبط با فعالیتهای انسانی است، بسیار بیشتر از میزان نرمال آن در گذشته است. این تأثیر بر تنوع زیستی ،بدیهی است که بر خدمات و محصولات فراهم شده توسط تنوع زیستی نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت. عوامل محرک مستقیم عمده بر روی نابودی تنوع زیستی شامل تغییر در کاربری اراضی محلی و پوشش زمین، معرفی یا جابجایی گونه ها، تأثیرات ناشی از سموم و کودهای شیمیایی، برداشت و بهره برداری، آلودگی آب و هوا و در نهایت تغییر اقلیم است.

تغییر اقلیم در چند دهه اخیر موجب بروز تأثیراتی عمیق بر روی تنوع زیستی شده است. تغییر در تنوع زیستی در سطوح زیست بوم ها و منظر در پاسخ به تغییرات اقلیم و سایر فشارها ،اقلیم محلی را بیشتر تحت تأثیر و تغییر قرار خواهد داد.

تغییر اقلیم به هر گونه تغییر کلان و بنیادی در اندازه های اقلیم (نظیر دما و تبخیر) که در یک دوره زمانی ادامه دار به طول می انجامد (یک دهه یا بیشتر) گفته می شود. تغییر اقلیم ممکن است منتج از عوامل و فرایندهای طبیعی یا فعالیتهای انسانی باشد. تأثیرات جاری، پیش رو یا محتمل در اثر تغییر در اقلیم یا دمای متوسط، تغییرات اقلیمی شدید و تنوع اقلیمی شامل موارد ذیل خواهد بود:

 • دامنه دمایی (اقلیمی) بسیاری از گونه نسبت به وضعیت کنونی به سمت مناطق ارتفاعی بالاتر و به سمت قطب افزایش خواهد یافت
 • بسیاری از گونه ها که از قبل آسیب پذیر هستند ممکن است منقرض شوند.
 • برخی زیست بوم ها به سرعت نسبت به تغییرات اقلیمی آسیب پذیر خواهند شد.
 • بسیاری از آرایه ها (پرنده ها، خزندگان، حشرات و گیاهان) تغییراتی را از نظر ظاهری، فیزیولوژیکی رفتاری از خود بروز می دهند.
 • تناوب و شدت آفات و بیماریها افزایش می یابد.
 • تغییر در جریان چشمه ها، سیلابها، خشک سالی ها، دمای آب و کیفیت آب مشهود بوده و منجر به تأثیر بر روی تنوع زیستی و خدمات زیست بومی که فراهم می سازند، خواهد شد.

تجزیه و تحلیل های اولیه حاکی از آن است که تا 35 درصد از پرندگان، 52 درصد از دوزیستان و 71 درصد از مرجانها دارای شرایطی هستند که احتمال می رود نسبت به تغییر اقلیم آسیب پذیر باشند (IUCN 2010) .
موضوع تغییر اقلیم و تاثیرات آن بر روی گونه ها یا تنوع زیستی در طی سال های اخیر در سطح هنی با شدن و حدت مورد پیگیری بوده است. ایجاد کنوانسیون تغییرات اقلیم در سازمان ملل، ایجاد گروه تخصصی تغییر اقلیم در اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) و توافقنانمه پاریس همه نشان دهنده اهمیت موضوع و لزوم انجام اقدامات حفظتی برای مقابله با آن است. گروه تخصصی تغییر اقلیم راهنمائی را تحت عنوان  ” ارزیابی آسیب پذیری گونه های نسبت به تغییر اقلیم” (IUCN SSC Guidelines for Assessing Species Vulnerability to climate Change ) تهیه و منتشر کرده که اطلاعات و مطالب بیشتر در مورد تغییر اقلیم و تاثیرات آن بر روی گونه ها، نحوه ارزیابی و سایر موارد، در آن به تفضیل بیان شده است.

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com