First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

دانشمندان با استفاده از روش علمی لقاح خارج رحمی توانسته‌اند راه نجات کرگدن‌های در حال انقراض را بگشایند

2019/09/09

دانشمندان توانسته‌اند با موفقیت دو جنین کرگدن‌های سفید شمالی که نزدیک به انقراض هستند را برای نجات این گونه حیوانی خلق کنند. گروه بین‌المللی تحقیقات و حامیان محیط زیست با استفاده از روش لقاح خارج رحمی، جنین‌هایی از تخم‌های تازه جمع آوری شده از دو کرگدن سفید ماده باقی مانده و اسپرم منجمد شده یک کرگدن مرده ایجاد کنند. این دستاورد درکنفرانس خبری ایتالیا اعلام گردیده است و روش‌های انتقال جنین را به مادر جانشین که یک کرگدن سفید جنوبی هست هموار نموده‌اند. توماس هیلدبراندت سرپرست پروژه نجات زیستی در انستیتو لیبنیز برای تحقیقات حیات وحش و باغ وحش میگوید: ” امروز نقطه عطف مهمی در جاده‌ای صخره‌ای است که به ما امکان می‌دهد قدم‌های آینده را برای نجات کرگدن سفید شمالی طراحی و برنامه ریزی کنیم”.

دانشمندان با استفاده از روش علمی لقاح خارج رحمی (IVF ) توانسته‌اند راه نجات کرگدن‌های در حال انقراض را بگشایند
خلق دو جنین برای نجات کرگدن‌های سفید شمالی

دانشمندان توانسته‌اند با موفقیت دو جنین کرگدن‌های سفید شمالی که نزدیک به انقراض هستند را برای نجات این گونه حیوانی خلق کنند. گروه بین‌المللی تحقیقات و حامیان محیط زیست با استفاده از روش لقاح خارج رحمی (IVF= In Vitro Fertilization) ، جنین‌هایی از تخم‌های تازه جمع آوری شده از دو کرگدن سفید ماده باقی مانده، و اسپرم منجمد شده یک کرگدن مرده ایجاد کنند.

این دستاورد درکنفرانس خبری ایتالیا اعلام گردیده است و روش‌های انتقال جنین را به مادر جانشین که یک کرگدن سفید جنوبی هست هموار نموده‌اند. توماس هیلدبراندت سرپرست پروژه نجات زیستی در انستیتو لیبنیز برای تحقیقات حیات وحش و باغ وحش میگوید: ” امروز نقطه عطف مهمی در جاده‌ای صخره‌ای است که به ما امکان می‌دهد قدم‌های آینده را برای نجات کرگدن سفید شمالی طراحی و برنامه ریزی کنیم”.

جنین‌ها درآزمایشگاه اوانته‌آ در کرمونای ایتالیا تولید و تا هنگام انتقال به مادر جانشین، توسط تیم در نیتروژن مایع نگهداری شدند. جمعیت کرگدن‌های سفید شمالی چندین دهه است که رو به کاهش گذاشته است و در سال 2018 جمعیت آن‌ها به دو ماده که آخرین بازمانده‌های این نوع در جهان می‌باشند محدود شده است. سزار گالی می‌گوید که تیمش 5 تخم غیر بالغ را از هر ماده جمع آوری کرده و به آزمایشگاه ایتالیا منتقل نموده‌اند‌. در آنجا تخم‌ها در انکوباتور قرار داده شده تا به تخم‌های بالغ تبدیل گردند و در مجموع 7 تخم بالغ تولید شد و سپس با روش تلقیح آزمایشگاهی تخم‌ها با استفاده از روش تزریق اسپرم در داخل سیتوپلاسم بارور شدند. بعد از 10 روز که در گرمخانه قرار داشتند دو عدد از تخم‌ها تبدیل به جنین زنده شدند. اِن اِستجسکال از باغ وحش دوور کرالووه در جمهوری چک، که هر دو کرگدن ماده در آنجا متولد شدند، می‌گوید: پنج سال قبل به نظر می‌رسید تولید جنین از کرگدن سفید شمالی تقریبا دست نیافتنی است و امروز موفق به تولید ان شده‌ایم. آخرین مورد از کرگدن‌های سفید نر شمالی، کرگدنی 45 ساله به نام سودان بود که در سال 2017 بدنبال تلاش برای جمع‌آوری کمک مالی که او را در برنامه قرار ملاقات تیندر به عنوان “واجد شرایط‌ترین کارشناسی در جهان” قرار داد، شهرت یافت.

این کرگدن متاسفانه در ماه مارس سال قبل بدلیل کهولت سن زمین گیر شد و از بین رفت. کاهش غم انگیز کرگدن سفید شمالی تنها توسط شکار قاچاق اتفاق افتاد. سودان آخرین کرگدن سفید نری بود که در حیات وحش کشوری که نامش از آن گرفته شده بود متولد شد. کرگدن‌های سفید جنوبی و کرگدن‌های سیاه نیز هدف شکارچیان شکار قاچاق می‌باشند که بدلیل شاخ‌ها‌یشان و بازارغیر قانونی آن در قسمت‌هایی از آسیا کشته می‌شوند.

در حال حاضر تعداد بیست و یک هزار کرگدن سفید جنوبی وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به عنوان مادر جانشین برای نجات کرگدن‌های سفید شمالی استفاده کرد. دانشمندان امیدوارند که کرگدن‌های سفید شمالی که به روش لقاح خارج رحمی تولید شده‌اند در دو سال دیگر متولد شوند. با این وجود حتی اگر گوساله‌های سالم کرگدن سفید شمالی در نتیجه لقاح خارج رحمی متولد شوند هنوز حامیان حفاظت محیط زیست با چالش‌های بزرگی در زمینه عدم وجود تنوع ژنتیکی در جمعیت روبرو خواهند بود. یکی از راه‌هایی که به توسعه ذخیره ژنتیکی کمک می‌نماید، تولید تخم از سلول‌های پوست کرگدن‌های نگهداری شده در گوشه‌های مختلف جهان می‌باشد اما متاسفانه هنوز تکنولوژی به این اندازه از پیشرفت نرسیده است که بتواند از این روش استفاده نماید.

ریچارد ویگنه مدیر کل منطقه حفاظت شده پجتا در کنیا می گوید “قدم بزرگی برای احیای کرگدنهای سفید شمالی برداشته شده است و راه درازی برای رفتن باقی مانده است و باید بخاطر داشته باشیم که برای اکثر گونه هایی که در معرض خطر انقراض قرار دارند ، اقداماتی که برای کرگدنهای سفید شمالی انجام شده است وجود ندارد “.

“رفتار جهانی انسان، باید بطور اصولی تغییر کند اگر درس‌هایی از سرنوشت کرگدن سفید شمالی آموخته باشد”.

“https://www.theguardian.com/environment/2019/sep/11/scientists-use-ivf-procedures-to-help-save-near-extinct-rhinos

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com