First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

مروری بر دوره‌های آموزشی حیات وحش سازمان جهانی بهداشت دام (OIE)

2019/08/08

خلاصه : سازمان جهانی بهداشت دام از سال 1924 فعالیت خود را با تشکیل دفتری برای مبارزه علیه بیماری طاعون آغاز نمود. در سال 2003 نام این دفتر به سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) تغییر یافت. در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت دام در 8 حوزه تخصصی شامل حیات وحش، آبزیان، آزمایشگاه،…….. با رابطین ملی (OIE National Focal point) کشورهای عضو در ارتباط بوده و شبکه جهانی بهداشت دام را هدایت می‌نماید. این سازمان در سه زمینه حفظ سلامت دام، رفاه حیوانات و بهداشت عمومی فعالیت نموده و از 2009 تاکنون پنج دوره آموزشی برای رابطین ملی حیات وحش کشورهای عضو، برگزار نموده است.

سازمان جهانی بهداشت دام با نام OIE ابتدا در سال 1924، به عنوان دفتری با نام Office International des Epizootis برای مقابله با طاعون تشکیل شد. این دفتر در سال 2003 رسما به سازمان جهانی بهداشت دام تغییر یافت اما نام مختصر آن OIE باقی ماند. این سازمان دارای سه هدف شاخص در زمینه حفظ سلامت دام، رفاه حیوان و بهداشت عمومی مرتبط با دامپزشکی بوده و دارای هشت حوزه تخصصی به شرح زیر می‌باشد:
• گزارش‌دهی بیماری‌های دامی
• بهداشت مواد غذائی با منشاء دامی
• رفاه حیوانات
• آبزیان
• ارتباطات دامپزشکی
• آزمایشگاه‌های دامپزشکی
• فرآورده‌های دامپزشکی و حیات وحش

از سال 2009، سازمان جهانی بهداشت دام با حضور کشورهای عضو، پنج دوره آموزشی به شرح زیر برای رابطین ملی حیات وحش برگزار نموده است:
• در اولین دوره، اطلاعات کلی در خصوص OIE، فعالیت‌های کارگروه‌های حیات وحش و دانش پایه‌ای مورد نیاز در خصوص اهمیت عوامل بیماریزای در گردش در گونه‌های حیات وحش از نظر تأثیر بر سلامت حیوانات اهلی، تجارت جهانی و محصولات دامی، بهداشت عمومی و جمعیت حیات وحش و تنوع زیستی مطالبی ارائه گردید.
• دوره دوم با تأکید بر گزارش‌دهی بیماری‌های حیات وحش برگزار شد. در راستای نیل به این هدف، شفاف سازی در زمینه شرایط جهانی بیماری‌های دامی به خصوص بیماری‌های مشترک، محور اصلی دومین دوره آموزشی OIE قرار گرفت و به این منظور روش‌های گزارش‌دهی به موقع و شفاف بیماری‌های حیات وحش و همچنین ایجاد شبکه پایش بیماری در حیات وحش آموزش داده شد.
• در دوره آموزشی سوم، آنالیز خطر در زمان ورود بیماری ( خصوصا جابجایی حیوانات وحشی در درون کشور یا به کشور دیگر)، راه‌اندازی آزمایشات تشخیصی در زمینه حیات وحش و آگاهی رساندن در خصوص سامانه جهانی اطلاع رسانی آنلاین سلامت دام (WAHIS) اطلاع‌رسانی شد.
• در دوره چهارم نیز کلیه اقدامات در زمینه نحوه بررسی شیوع بیماری شامل نمونه‌گیری تا ارسال به آزمایشگاه و در نهایت اطلاع رسانی از طریق WAHIS مورد تأکید قرار گرفت.
• در دوره پنجم برای اولین بار زنبور عسل به عنوان گونه حیات وحش مطرح شد و افراد شرکت کننده با استاندادرهای OIE، کمیته‌های تخصصی و کارگروه‌های حیات وحش، نحوه صحیح جمع آوری و تطبیق اطلاعات مرتبط با بهداشت حیات وحش به منظور مدیریت و انتشار این اطلاعات و در نهایت کارکرد سیستم WAHIS آشنا شدند.

نویسنده :
دکتر نرگس خرمی

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com