First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

مقاومت آنتی‌بیوتیکی در دولفین‌ها

2019/10/10

به گزارش Science Alert، مقاومت آنتی بیوتیکی در دلفین‌ها روند افزایشی شدیدی داشته‌است. آنالیز نمونه‌های جدا شده از 171 دلفین بینی‌بطری معمولی طی سال‌های 2015-2003 در فلوریدا، نشان‌دهنده تغییر مقاومت باکتریایی به آنتی‌بیوتیک‌ها به‌خصوص به اریترومایسین با 92%، آمپی سیلین با 77% و سفالوتین با61% افزایش مقاومت نسبت به گذشته بوده‌است.

همچنین نتایج حاکی از آن بود که 88% از پاتوژن‌ها حداقل نسبت به یک آنتی‌بیوتیک‌ مقاوم شده‌اند. نتایج مطالعه‌ای دیگر در واشنگتن در سال 2019 بر 11 پورپویز و فک نیز نشان‌داد که 80 درصد نمونه‌ها حاوی باکتری‌های مقاوم نسبت به حداقل یک آنتی‌بیوتیک ‌هستند. مقاومت آنتی‌بیوتیکی نه تنها معضل بزرگی برای حیات وحش به‌شمار می‌رود بلکه تهدید بزرگی برای سلامتی انسان نیز هست.

باقیمانده‌های آنتی‌بیوتیکی دفع شده توسط مصرف کننده از طریق راه‌یابی به فاضلاب‌ها یا روان‌آب‌ها به سفره‌های آب زیرزمینی و نیز آب‌های آزاد وارد می‌شود، بنابراین در آبزیان نسبت به جانوران خشکی‌زی مقاومت آنتی‌بیوتیکی نمود بیشتری دارد. آدام شفر، اپیدمیولوژیست دانشگاه آتلانتیک فلوریدا، شیوع غیرمنتظره مقاومت آنتی‌بیوتیکی در دلفین‌ها در سال 2009 را گزارش داده‌است. به نقل از وی، افزایش باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک نه تنها در بیمارستان‌ها و جوامع انسانی بلکه در سراسر جهان و در تمانی گونه‌های جانوری مشاهده می‌شود.

افزایش بقایای آنتی‌بیوتیکی در آب‌های آزاد جهان، اکوسیستم‌های دریایی را در معرض خطر قرار‌داده‌است به ‌طوری‌که یک دهه پیش، تیمی از دانشمندان NOAA در‌این‌باره هشدار داده بودند. برخی از این ترکیبات شیمیایی حتی در غلظت پایین نیز می‌توانند برای آبزیان سمی باشند.
نتایج حاصل از 733 نمونه اخذ شده از 171 دلفین، نشان می‌دهد که مقاومت E. coli در برابر سیپروفلوکساسین بیش از دوبرابر در طی 13 سال بوده‌است. بیشترین مقاومت آنتی‌بیوتیکی برای باکتری پزودوموناس آئوروژینوزا ثبت شده‌است.

شاخص بالای MAR برای باکتری‌های جدا شده از این دلفین‌ها هشداری جدی در مورد بهداشت عمومی است. علت دقیق این افزایش ناگهانی مقاومت آنتی‌بیوتیکی هنوز مشخص نیست اما محققان تقش احتمالی انسان را بسیار پررنگ می‌دانند.

https://www.sciencealert.com/antibiotic-resistant-bacteria-are-increasing-in-dolphins-and-it-looks-like-it-s-our-fault/amp

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com