First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

هفت بیماری ناشناخته در حیات‌وحش

2019/11/11

خبرگزاری Nature از هفت بیماری مهم حیات‌وحش که کمتر به آن‌ها پرداخته‌اند می‌گوید. تغییرات اقلیمی، تخریب زیستگاه، آلودگی، همه‌گیری‌ها و گونه‌های مهاجم از عوامل شناخته‌شده‌ی تهدید گونه‌ها هستند؛ اما برخی از بیماری‌های مهم حیات‌وحش که علاوه بر آسیب به جمعیت گونه‌ها از نشانه‌های عدم سلامت اکوسیستم نیز هستند، معمولا نادیده گرفته‌می‌شوند.از جمله این بیماری‌ها می‌توان به بحران ناشی از پاستورلوز در سایگا، تومورهای صورت در شیطان تاسمانی، شاربن در گونه‌های مختلف حیات‌وحش آفریقا، بیماری نوک‌و‌پر در طوطی‌سانان، عفونت کلامیدیا ترکوماتیس در کوالاها، طاعون در سنجا‌ب‌زمینی و فرت و نیز کیتریدیومایکوزیس در سمندر‌ها اشاره کرد.

اخیرا به همه‌گیری‌هایی مانند کیتریدیومایکوزیس در قورباغه‌ها، سندرم white_nose در خفاش‌ها و بیماری‌تحلیل‌برنده در گوزن‌ها بیشتر پرداخته‌شده‌است و این در حالی‌است که به سایر بیماری‌های تهدیدکننده گونه‌های حیات‌وحش کمتر توجه می‌شود؛ از جمله:

1- پاستورلوز با عامل پاستورلا مولتیسیدا در ماه می 2015،منجر به تلف شدن 211هزار سایگا در قزاقستان شد. ماده‌های آبستن و نوزادان سهم بیشتری از تلفات را به خود اختصاص دادند.محققان تغییرات آب هوایی مساعد برای رشد این باکتری را، علت این تلفات می‌دانند.این اتفاق در سال‌های1981 و 1988 نیز رخ‌داده‌بود.همه‌گیری PPR در سال2017 نیز جمعیت این گونه‌ی به‌شدت در خطر انقراض را بیشتر از پیش کاهش داد.

2- تومور صورت درشیطان تاسمانی(DFTD)، بیماری غیرویروسی اما به‌شدت واگیردار است که از سال 1996 تاکنون منجر به کاهش 80 درصدی جمعیت این کیسه‌داران در استرالیا شده‌است. معمولا در کمتر از یک ماه جانور در اثر آلودگی‌های ثانویه، عدم توانایی در خوردن غذا به‌علت گسترش تومور در دهان و متاستاز آن به ارگان‌های داخلی، تلف می‌شود.

3- شاربن با عامل باسیلوس آنتراسیس، به طور مکرر علفخورانی مانند گورخر، غزال‌ها و گاو‌های وحشی در هنگام چرا در نامیبیا را درگیر می‌کند. همچنین در سال 2017 وجود سویه‌ای هیبرید از سیاه‌زخم با 38% تلفات در شامپانزه‌ها و سایر حیوانات ساحل عاج گزارش شد. شاربن همچنین عامل تلفات شدید در اسب‌های آبی، سگ‌های وحشی افریقایی، ایمپالا، دامهای اهلی و انسان است.

4- بیماری نوک‌و‌پر طوطی‌ها(BFDV) با عامل سیتاسین سیرکوویروس، باعث از بین رفتن فولیکول پر‌ها و نکروز نوک شده که با پیشروی آن، تضعیف ایمنی و بروز عفونت‌های ثانویه، پرنده تلف می‌شود. ویروس از طریق مدفوع دفع شده و گسترش می‌یابد.

5- کلامیدیوز در کوالاها(STD) با عامل کلامیدیا ترکوماتیس در استرالیا، بیماری شایع جنسی با عوارض زیادی از جمله ناباروری، التهاب مثانه و تراخم است. سایر ویروس‌ها از جمله رتروویروس کوالای تیپ B با کاهش ایمنی می‌تواند حساسیت این کیسه‌دار را به کلامیدیا افزایش دهد.

6- طاعون با عامل یرسینیا پستیس در گونه‌ای از سنجاب‌های زمینی و فرت‌های جنوب غربی امریکا از سال 1900 تا کنون منجر به تلفات سنگین در این دو گونه و نیز انتقال آن به سایر گونه‌ها شده‌است. دانشمندان برای تولید واکسن تلاش می‌کنند.

7- کیتریدیومایکوزیس با عامل قارچ باتراکوکیتریوم سالاماندریورانس، با ایجاد زخم‌های کشنده در سمندر‌ها منجر به مرگ آن‌ها می‌شود که در سال 2008 در اروپا به‌دنبال تلفات سمندر‌های آتشین هلند شناسایی شد. این قارچ سمی از طریق واردات و صادرات غیر‌قانونی سمندر‌ها، در آمریکا نیز گسترش یافته‌است.

https://blog.nature.org/science/2019/03/26/7-wildlife-disease-youve-never-heard-of

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com