First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

کاهش چشمگیر پرندگان آبزی در جهان بخصوص در آسیا

2019/09/09

جمعیت پرندگان آبزی در جهان رو به کاهش گذاشته است و آسیا بشدت دستخوش کاهش هست. آنالیزها‌ی انجام شده در سطح جهانی، منطقه‌ای، کشوری و گروه‌های طبقه‌بندی شده و یا درسطح گونه‌ها، کاهش جمعیت پرندگان آبزی را نشان می‌دهد.

پرندگان آبزی گروه متنوعی از 30 خانواده هستند که از نظر زیست محیطی به تالاب‌ها وابسته‌اند. بیشتر این پرندگان قابل رویت و در دسته‌های متراکم، بسیار دیدنی هستند. تالاب‌ها، حامیان تعداد زیادی از تنوع گونه‌ای این پرندگان در تمام جهان هستند و معیشت انسان به شرایط ان‌ها وابسته است. پرندگان آبزی شاخص‌های بسیار روشنی برای سلامت و گوناگونی این اکوسیستم‌ها می‌باشند.

جمعیت تعداد زیادی از پرندگان آبزی در حال کاهش است، به طوریکه 17% از گونه‌های آن‌ها درجهان درمعرض خطر هستند. مشخصا جمعیت 55 % از گونه‌های پرندگان آبزی در حال کاهش برآورد شده است ( روند داده‌ها برای 81% از 854 گونه پرندگان آبزی موجود است)، در صورتی‌که فقط 16 % از گونه‌ها در حال افزایش می‌باشند ( شکل شماره 1). روند جمعیتی پرندگان آبزی در مناطق مختلف متفاوت است که در این ارتباط 51% از گونه‌ها در کشورهای امریکایی، 53% در اروپا، و 56% در آفریقا در حال کاهش می‌باشند. غم انگیزترین کاهش پرندگان آبزی با 61% کاهش گونه‌ها در مقایسه با 15 % که در حال افزایش می‌باشد، در آسیا در حال تکوین است.

این کاهش شدید بخصوص در آسیای شرقی کاملا چشمگیر است، جایی که 143(64%) از 225 گونه پرندگان آبزی که در این ناحیه وجود دارند در حال کاهش می‌باشند. مضافا به این‌که در جنوب و جنوب شرق آسیا، 164 (62%) از 263 گونه پرندگان آبزی مناطق فرعی، در حال کاهش هستند. زیستگاه تعداد زیادی از این پرندگان آبزی در مناطق ساحلی طول راه پروازی شرق اسیا -استرالیا (EAAF= east asia –australia flyway) در زمان مهاجرت می‌باشد. هرچند که این زیستگاه‌ها بدلیل تهدید‌های ناشی از توسعه، آلودگی و بالا آمدن سطح دریا بدلیل تغییرات آب و هوایی در نتیجه دخالت انسان به سرعت در حال از بین رفتن هستند. در نتیجه، از بین رفتن گسترده زمستان‌گذرانی، گذرگاه و زمین‌های تولید مثل در طول راه پروازی فوق، روند کاهش جمعیت گونه‌های پرندگان آبزی را موجب گردیده است. یکی از این پرندگان آبزی مهاجر که جمیتشان بشدت در حال کاهش است نومینوس ماداگاسکار می‌باشد که پرنده بزرگ ساحلی است و به نام کورلوی شرق دور خوانده می‌شود (Numenius madagascariensis = Far Fareast Curlew). این گونه‌ها اخیرا در لیست در معرض خطر قرار گرفته اند زیرا که روند داده‌های جمعیتی آن‌ها نشان از 80 %کاهش در سه نسل دارد که در درجه اول بدلیل از بین رفتن زیستگاه و تخریب ناحیه دریای زرد می‌باشد.

روند جهانی برای خانواده‌های خاصی از پرندگان آبزی نیز تصویری منفی را نشان می‌دهد. برای مثال تخمین روند که برای 87 % از خانواده اسکولوپاسیده (sandpipers, snipes, phalaropes) وجود دارد، نشان می‌دهد که 52 از 79 گونه (66%) از این خانواده در حال کاهش است. بعلاوه ٍتخمین روند برای گونه‌های آبزی از خانواده اناتیده (مرغابی، اردک و قو) که داده‌های آن‌ها برای 92 % این گونه‌ها موجود است، نشان می‌دهد که 80 از 182 گونه (53%) روند کاهشی دارند .

http://datazone.birdlife.org/sowb/casestudy/waterbirds-are-showing-widespread-declines-particularly-in-asia

 


شکل 1- روند جمعیتی پرندگان آبزی در نقاط مختلف جهان

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com