First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

کمک هوش مصنوعی به محیط‌‌بانان

2019/11/11

به گزارش PHYS، هوش مصنوعی به محیط‌بانان در محافظت از حیوانات وحشی در معرض خطر کمک می‌کند. فروش حیوانات حیات‌وحش در بازار سیاه جنوب‌شرقی آسیا، باعث کاهش 96 درصدی جمعیت ببرها شده‌است. متخصصین و مهندسان دانشگاه هاروارد، وسیله‌ای با نام دستیار حفاظت از امنیت حیات وحش(PAWS) ساختند که با ارتقا آن به(SMART) در بازه‌ی 2019_2017، باعث سهولت پایش حیات‌وحش و ردیابی قاچاقچیان شده‌است. این هوش‌مصنوعی، علاوه بر پایش مناطق گسترده‌تر، شمارش گونه‌ها و کاهش احتمال برخورد و درگیری محیط‌بانان و شکارچیان، با آمار موجود می‌تواند مناطق هدف متخلفین را پیش‌بینی کند. توسعه و ارتقا این طرح با مشارکت مایکروسافت در آینده‌ای نزدیک محتمل است. این سیستم تاکنون در هزاران پارک، منطقه حفاظت‌شده و جنگل در آفریقا و آمریکا مورد استفاده است.

فروش حیوانات حیات‌وحش در بازار سیاه جنوب‌شرقی آسیا، باعث کاهش 96 درصدی جمعیت ببرها شده‌است. همچنین به طور متوسط روزانه 90 فیل آفریقایی کشته می‌شوند. کمبود نیرو‌، گسترده بودن مناطق مورد پایش و تیراندازی به محیط‌بانان توسط شکارچیان باعث شده‌است روش‌های پایش سنتی دیگر پاسخگو حملات شکارچیان و سودجویان نباشد. از این رو جایگزینی روش‌های جدید بر پایه هوش مصنوعی برای کمک به محیط‌بانان و جنگل‌بانان امری ضروری‌است.

متخصصین و مهندسان دانشگاه هاروارد، وسیله‌ای با نام دستیار حفاظت از امنیت حیات وحش(PAWS) ساختند که باعث سهولت پایش حیات‌وحش و ردیابی قاچاقچیان شده‌است و علاوه بر پایش مناطق گسترده‌تر و شمارش گونه‌ها، منجر به کاهش احتمال برخورد و درگیری محیط‌بانان و شکارچیان می‌شود. این هوش‌مصنوعی با کمک داده‌های ماهواره‌ها، جمعیت حیوانات حفاظت‌شده در منطقه را بررسی نموده و با یک الگوی الگوریتمی، نقاطی از منطقه با عنوان “مناطق داغ“ که شکار گونه‌ها در آن‌ها بسیار است را شناسایی کرده و براساس آمار منطقه، قادر است مناطق هدف متخلفین را نیز پیش‌بینی کند.
متخصصان با افزایش قابلیت‌های این سیستم و ارتقا آن به (SMART) در سال‌های 2019_2017 نتایج بهتری کسب کردند. توسعه و ارتقا آن نیز با مشارکت مایکروسافت در آینده‌ای نزدیک محتمل خواهدبود.

پارک‌ها و مناطق حفاظت‌شده‌ای در آمریکا و آفریقا با استفاده از این سیستم، 125 هزار تله، دوربین‌ و وسایل مختلف به دام انداختن حیوانات را در اولین استفاده از این روش، ضبط کرده‌اند. در سال 2014 با به دست آمدن اطلاعات توپوگرافی، توزیع نیرو به مناطق مورد نیاز تامین شد و اوگاندا موفق به افزایش جمعیت فیل‌های منطقه به بیش از دو برابر شد. کاهش هزینه‌های اقتصادی و خطرات جانی در راه حفاظت از حیات‌وحش، از دیگر فواید استفاده از این روش بوده‌است.

این روش علاوه بر کمک به محیط‌بانان، با طبقه‌بندی اطلاعات و آمار، برای سازمان‌های محیط‌زیست ملی و حتی جهانی کارآمد است.
در حال حاضر هزاران پارک، منطقه حفاظت‌شده و جنگل در این دوقاره از هوش مصنوعی برای پایش و حفاظت از حیات‌وحش استفاده می‌کنند.

https://www.google.com/amp/s/phys.org/news/2019-10-artificial-intelligence-rangers-endangered-wildlife.amp

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com