First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

گروه مراقبت خطرات و بیماری‌های عفونی انسان و حیوان( HAIRS)- بخش دوم

2019/09/09

گروه مراقبت خطرات و بیماری های عفونی انسان و حیوان( HAIRS)
(Human Animal Infections and Risk Surveillance)
بخش دوم

در ادامه موضوع گروه ارزیابی خطر مشترک بیماری‌های عفونی در انسان و حیوان و تجربه خوبی که در این زمینه در انگلستان وجود دارد به یکی از گزارشات مکتوب این گروه می‌پردازیم که به ارزیابی خطر ماجرای واردات سگ‌های مبتلا به بروسلوز پرداخته‌ است. بروسلا کنیس، باکتری عامل بروسلوز در سگ‌ها هرچند ممکن است با علامت اورکیت یا اپیدیدیمیت بروز یابد اما گاهی ارگان‌های دیگر را هم مبتلا ساخته و عفونت‌های دیگری مانند ساکروایلئیت و دردهای مفصلی را در سگ ایجاد می‌نماید.

در سال ۲۰۱۷ بعد از مثبت شدن کشت خون سگی که از رومانی به انگلستان آورده شده بود، توجه اعضا گروه HAIRS به موضوع بروسلا کنیس جلب شد. تا پیش از آن به جز یک مورد، گزارش دیگری از وجود بروسلا کنیس در انگلستان نبود (هرچند این باکتری در آسیا، آمریکا، آفریقا گزارش شده است). گزارش کشت مثبت بعدی بروسلا کنیس در سگی که از بوسنی به انگلستان وارد شده بود نشان داد که واردات سگ می‌تواند به راهی مهم برای تهدید سلامت جامعه انسانی تبدیل شود و اعضا گروه موضوع را با همکاران سلامت انسان در میان گذاشتند و بلافاصله تیم مشترک از متخصصین بالینی، آزمایشگاهی و دامپزشکی به تدوین راهنمای برخورد با سگ‌های بیمار مبتلا به عفونت های تناسلی یا مفصلی پرداختند و از دامپزشکان کشور خواستند که بروسلا کنیس را در تشخیص‌های افتراقی خود قرار دهند. همچنین ابزار ارزیابی خطر این باکتری را برای برخورد‌های آزمایشگاهی و تهدید سلامت جامعه تدوین نمودند و با نگاهی جدی‌تر موضوع سلامت سگ‌ها و آینده‌ی سلامت جامعه را مورد توجه قرار دادند.

بدون شک داشتن ساختار اجرایی مناسب برای اینگونه ارزیابی‌های مشترک راه را برای آینده ایمن، هموارتر خواهد ساخت.

در مطالب بعدی به مثال‌های دیگری از ارزیابی خطر مشترک، با رویکرد سلامت واحد (One_Health) خواهیم پرداخت.

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com