First National Congress of Wildlife Diseases & Conservation

42781836 (021)

گروه مراقبت خطرات و بیماری های عفونی انسان و حیوان( HAIRS)

2019/09/09

گروه مراقبت خطرات و بیماری های عفونی انسان و حیوان موسوم به گروه HAIR (Human Animal Infections and Risk Surveillance) بیش از پانزده سال قدمت دارد و از اولین گروه های علمی اجرایی بین بخشی در جهان است که برای عملی نمودن رویای رویکرد سلامت واحد ( One Health) تشکیل شده است. این گروه که با حضور چند سازمان اجرایی کلیدی در انگلستان از سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را شروع کرد در واقع ایده ای بود برای مراقبت مشترک بیماری های نوپدید و زئونوتیک به صورت همکاری بین بخشی انسجام یافته که جلسات علمی خود را به صورت ماهانه تشکیل داد و تمام موارد بیماری‌های عفونی که مرتبط با این حیطه بود را به بوته تحلیل و بحث کشانید. ماحصل این مباحثات علمی ماهانه گزارشات سالانه منظمی است که علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی آن به مطالعه آنها بپردازند.

گروه مراقبت خطرات و بیماری های عفونی انسان و حیوان( HAIRS)
(Human Animal Infections and Risk Surveillance)

گروه HAIRS، بیش از پانزده سال قدمت دارد و از اولین گروه‌های علمی اجرایی بین بخشی در جهان است که برای عملی نمودن رویای رویکرد سلامت واحد (One Health )تشکیل شده است. . این گروه که با حضور چند سازمان اجرایی کلیدی در انگلستان از سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را شروع کرد در واقع ایده ای بود برای مراقبت مشترک بیماری های نوپدید و زئونوتیک به صورت همکاری بین بخشی انسجام یافته که جلسات علمی خود را به صورت ماهانه تشکیل داد و تمام موارد بیماری‌های عفونی که مرتبط با این حیطه بود را به بوته تحلیل و بحث کشانید. ماحصل این مباحثات علمی ماهانه گزارشات سالانه منظمی است که علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی آن به مطالعه آنها بپردازند.

یک نمونه از این گزارشات موضوع تب کریمه کنگو با عنوان: Qualitative assessment of the risk that Crimean-Congo haemorrhagic Fever (CCHF) presents to UK population می باشد که در دسامبر سال ۲۰۱۸ منتشر شده است و به بررسی ابعاد خطری می‌پردازد که بعد از گزارش کریمه کنگو در اسپانیا ممکن بود جامعه انگلستان را تهدید نماید. مطالعه‌ی این گزارش زیبا و علمی را که همچون یک درس دانشگاهی می‌تواند برای هر محقق و پژوهشگر بیماری‌های نوپدید و زئونوتیک آموزنده و ارزشمند باشد را به تمامی علاقه مندان موضوع One Health توصیه می کنیم.

گروه HAIRS در آخرین گزارش خود که مرداد ماه سالجاری (۲۹ ژولای ۲۰۱۹) منتشر نموده‌اند، به پرونده‌ی تلفات بورناویروس جدیدی پرداخته‌اند که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی با ۳مورد مرگ ناشی از آنسفالیت در آلمان باز شد و در سال ۲۰۱۸ نیز با یک مورد قطعی تایید شده‌ی مرگ ناشی از آنسفالیت بورناویروسی برگ جدیدی به این پرونده مرموز اضافه شد.

یک مورد مرگ مشابه (تشخیص احتمالی بورناویروسی) در سال ۲۰۱۹ زمینه ساز نوشتن این گزارش توسط گروه HAIRS گردیده است تا مشخص نمایند این تهدید نوپدید ویروسی چقدر می‌تواند برای جامعه انگلستان تهدید کننده سلامت باشد.

به این ترتیب مشخص می‌شود که انجام ارزیابی‌های خطر مشترک (Joint Risk Assessment ) دستور کار اصلی جلسات منظم ماهانه این گروه علمی اجرایی است و می‌تواند الگوی ارزشمندی باشد برای بسیاری از کشورهای جهان که علاقه دارند برای دستیابی به اهداف بلند رویکرد سلامت واحد ( One Health) گامی عملی بردارند.

در پست های بعدی به مرور سریع برخی از این گزارشات خواهیم پرداخت.

پوستر همایش
برگزار کنندگان
صندوق ملی محیط زیست
پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
همکاران
حامیان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com